Kilpailutoiminta


Sata-Tennis kannustaa jäseniään kilpailemaan. Jäsenillä on mahdollisuus osallistua oman tason tai ikäluokan mukaisiin kilpailuihin. Kilpailla voi esim. hallisarjassa, juniorisarjoissa, sarjatenniksessä, kansallisen tason kilpailuissa tai Tennis Europe-kilpailuissa


Kansalliset kilpailut

Sata-Tennis järjestää vuosittain kansallisia kisoja, joihin jäsenet voivat osallistua alennettuun hintaan.

Kilpajunioriryhmällä on kausiohjelma, jossa on mm kauden kilpailut. Valmentajat tekevät kisaseurantaa määrätyissä kilpailussa.

Kansallisiin kilpailuihin on luotava profiili ja maksettava kilpailulisenssi. Tarkemmat tiedot löytyvät www.tennisassa.fi

Tennisässästä löytyy myös kansallisten kilpailujen kalenteri, jota kautta ilmoittaudutaan kilpailuihin.

Tennis Europe -kilpailuihin ilmoitaudutaan www.tenniseurope.org kautta , josta löytyy tarkempia ohjeita ja aikatauluja kilpailuista. Ilmoittautuminen vaatii profiilin luonnin.


Seuran sisäiset kilpailut

Sata-Tennis järjestää hallisarjaa sekä junioreille (alle 12 v) että aikuisille.

Junioreiden hallisarja MM-Tour on matalan kynnyksen kilpailu, jossa voi käydä kokeilemassa kilpailemista rennossa ilmapiirissä. Tapahtumat ovat tarkoitettu kaikille minitenniksen ja Orange-tason pelaajille. Vihreän ja kovan pallon pelaajille järjestämme Junior Tour -kilpailuja.

MM-Tourin pelipäivät syksyllä 2019 ovat 15.9., 17.11. ja 15.12. ja keväällä 2020 2.2., 1.3. ja 5.4. Junior Tourin pelipäivät ovat 22.9. ja 14.12. Tapahtumat sisältyvät jäsenmaksuun. Ilmoittautuminen Tennisclubin kautta (linkki etusivulla). Seuran ulkopuolisille osallistumismaksu on 10 € ja ilmoittautumiset viimeistään tapahtumaa edeltävänä torstaina sähköpostitse Annikalle (MM-tour) tai Villelle (Junior Tour).

Lisätiedot MM-tourista: Annika Hänninen (annika.hanninen@sata-tennis.fi) ja Junior Tourista: Ville Tihveräinen (ville.tihverainen@sata-tennis.fi)

Aikuisten hallisarjassa, Sata-Cupissa, voit kehittää tennisosaamistasi omalla tasolla satalaisten kanssa.

Sata-Cup on lohkomuotoinen, rento hallisarja kaiken tasoisille miehille ja naisille; vasta-alkajaille tai jo vuosia pelanneille.

Ilmoittautuminen tapahtuu Tennis-Clubin kautta. Lisätiedot: Markku Lille, markku.lille@laajasalontennishallit.fi

Sata-Cupin ohjeet


Sarjatennis


Sata-Tenniksen miesten edustusjoukkue pelaa SM-Liigassa eli Suomen korkeimmalla. Joukkueen kapteenina toimii Roope Kailaheimo (roope.kailaheimo@gmail.com). Joukkueen kokoonpano kaudella 2019 – 2020 on Harri Heliövaara (nelinpelin ATP-151), Iiro Vasa, Max Wennäkoski, Roope Kailaheimo, Ilja Orre ja Mikael Vollbach. Uusina pelaajina joukkoon liittyvät Marcus Stenfors ja Lauri Mäkikalli. Lisää joukkueesta löydät http://www.tennisliiga.fi/seurat/miehet/sata-tennis

Sata-Tenniksen naisten edustusjoukkue pelaa 2.divisioonassa. Joukkueen kapteenina toimii Olli Penttilä (olli.penttila@sata-tennis.fi). Joukkueen kokoonpano kaudella 2019-2020 on Cristina Cabo-Aulanko, Mathilda Hollmerus ja Alexandra Kåla.

Sata-Tenniksen jäsenillä on mahdollisuus osallistua sarjatennikseen sekä naisten että miesten sarjoissa 1. -5. divisioonissa. Seura on tukenut sarjatennisjoukkueita maksamalla puolet kenttäkustannuksista omassa hallissa sekä pallot, jotka jätetään valmennuskäyttöön. Joukkueet maksavat sarjatennismaksun 200 € kapteenin kautta, paitsi joukkueet 35 vuodesta ylöspäin. Joukkueisiin ilmoittaudutaan Tennisclubin kautta. joukkuuen jäsenten on oltava Sata-Tenniksen jäseniä. Sarjatenniksen vastuuhenkilönä toimii Virve Turkka, turkkavirve@gmail.com jolta saa lisätietoa joukkueista ja osallistumismahdollisuuksista.

Seniorijoukkueiden kapteenit:

M75 – Yrjö Matikainen, yrjo.matikainen@kolumbus.fi, 040-775 0353
M70 – Kari Somma, ksomma@welho.com, 0400-445 842
M45 – Esa Matikainen, esa.matikainen@kolumbus.fi, 040-506 0080
M50 – Mikko Soimakallio, mikko.soimakallio@gmail.com, 0400-234 880
M40 – Teemu Kolari, teemu.kolari@gmail.com, 050-520 1459
N45 – Sari Saarinen, sanneli67@gmail.com, 040-820 9982
N50 – Iga Piotrowska, piotrowskaiga@gmail.com, 050-572 7926
N55 – Sari Valkama, sari.valkama@luukku.com, 0400-813 273
N55 – Marjatta Karhuvaara, marjatta.karhuvaara@espoo.fi, 046-877 2191

Sarjatennisjoukkueiden kapteenit:
Miehet:
2. Divisioona/Sata2
Tero Lauttanen, tero.lauttanen@korutuote.com, 050-511 9838

4. Divisioona/100-Tennis
Jukka Kervinen, jukka.kervinen@helsinginmylly.fi, 044-032 1080

5.Divisioona/100-Boys
Rauno Iivanainen, rauno.iivanainen@gmail.com, 050-487 3429

Naiset:
3. Divisioona/100-Lasissa
Elina Nuutinen, nuutinen.elina@gmail.com, 050-304 2520